Doktor Živago online


Přehrávač filmu se otevře v novém okně

Stáhnout film online
Doktor Živago
85%
Hodnocení ČSFD.cz

Odkaz na film

917

Doktor Živago

Ruský básník a spisovatel Boris Pasternak svůj epický román Doktor Živago, v němž se zamýšlí nad přelomovým obdobím novodobých ruských dějin, dokončil v roce 1956. V témže roce Chruščov sice odsoudil Stalinův kult osobnosti, v Sovětském svazu však kniha, která byla shledána „ideologicky škodlivou“, neměla šanci vyjít. Rukopis byl o rok později propašován do Itálie a přeložen do osmnácti jazyků. V roce 1958 byla autorovi udělena Nobelova cena za literaturu. Pasternak ji však pod nátlakem a kvůli výhrůžkám sovětských úřadů musel odmítnout. Scenáristického přepisu románu se ujal Robert Bolt, s nímž režisér David Lean spolupracoval již na svém předchozím mistrovském snímku Lawrence z Arábie. Bolt rozmáchlý a mnohavrstevný příběh – podobně jako například King Vidor svoji adaptaci Tolstého epopeje Vojna a mír (War and Peace, 1956) – výrazně zjednodušil, zredukoval a zároveň přizpůsobil hollywoodským představám o výpravném kostýmním dramatu z „exotického“ prostředí.
Velkolepě koncipovaná dobová freska se odehrává na pozadí zvěrstev první světové války, bolševické revoluce i ruské občanské války, jež jsou nahlížena idealistickýma očima „lékaře s duší básníka“ Jurije Živaga. Introvertní humanista v předrevolučním Rusku poznává životní lásku Laru, krásnou dceru moskevské krejčové a pozdější manželku zaníceného revolucionáře. A třebaže je Živago také zadaný, jejich osudy se během následujících let krvavých bojů, ideologického fanatismu i politických proměn několikrát vzájemně protnou a zase rozdělí. Vizuálně podmanivé drama, které bylo natočeno na 70mm formát a jeho výrobní náklady se vyšplhaly na jedenáct milionů dolarů, pozoruhodným způsobem vystihuje dobovou předrevoluční i porevoluční atmosféru v mrazivém Rusku. Zároveň dokládá Leanův perfekcionalismus – štáb nemohl točit přímo v Sovětském svazu, a tak byly kulisy Moskvy postaveny ve Španělsku nedaleko Madridu. Sekvence ze zasněženého venkova včetně scény moskevského exodu, při němž jsou lidé ve vlaku přepravováni jako dobytek, vznikaly ve Finsku a v Kanadě.
Tříhodinovému eposu – po boku Omara Sharifa, Geraldine Chaplinové a Aleca Guinnesse zazářila především Julie Christieová v roli Lary – dobová kritika vytýkala „pohlednicové“ nahlížení na bouřlivé historické události, akcentování líbivé romantické zápletky i nepatřičné změkčení tragického vyznění předlohy. Navzdory výhradám se však vzletné drama o „lásce uchvácené ohněm revoluce“ v žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob, který zohledňuje inflaci, dodnes drží na osmém místě.
Z deseti oscarových nominací snímek proměnil polovinu. Jednu ze zlatých sošek získal i francouzský skladatel Maurice Jarre, jehož vemlouvavý balalajkový leitmotiv Lara’s Theme byl proslulý dokonce i v zemích, kde se Doktor Živago tehdy nemohl promítat. Tedy i v někdejším Československu.

Tip na film  Čas zabíjet

Drama / Romantický

USA, 1965, 197 min